top of page
Vyhledat

Boříme mýty o kojení aneb má kojení bolet?

Kojení nemá být spojené s bolestivostí bradavek ani žena nemá zatnout zuby a nějak to vydržet. Když si ovšem vzpomenu na moje očekávání o kojení, kdy se na mě ze všech stran valilo, ať si hlavně vezmu do porodnice lanolin (kterému se tady budu věnovat, ale už teď chci upozornit, že lanolin nejen, že nepomáhá, ale dokonce bolest ještě prohlubuje a nehojí), že kojení na začátku bolí, "než si bradavky zvyknou", a tak dále. Proto je velmi snadné to brát jako něco automatického s tím, že bolest ke kojení patří. Nepatří. Dokonce nikdy. 


Již před porodem je vhodné se na kojení připravit a najít si třeba ty 2 hodinky na předporodní přípravu, ideálně od laktační poradkyně, která vás připraví na různé situace a poskytne informace. Můžete taky navštěvovat podpůrné skupinky kojení ještě v těhotenství a pozorovat ženy, která již miminko mají a zároveň si o tom popovídat s laktační poradkyní, která skupinku vede. 


Po porodu je nesmírně důležitý kontakt kůže na kůži. A kontaktu kůže na kůži nemůže být nikdy dost. Ruku v ruce to jde se samopřisátím, které je pro miminko velmi instinktivní. 


Správné přisátí je alfa omegou bolavých bradavek. Správné přisátí mnohdy odstraní bolestivost bradavek, je to taky prevencí bolestivých bradavek a různých poranění. 


Bolest není vhodné řešit kloboučky, to neřeší příčinu, zhoršují přisátí miminka a hodně špatně se pak odbourávají. 


Taky není přínosné přerušit kojení, dokud se bradavky nezahojí. Kojení se učí kojením a navíc je nesmírně důležité, aby se v kojení pokračovalo. 


V dalším příspěvku si povíme, co přímo a nepřímo zhoršuje bolestivost bradavek.

0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Máte uzliny nebo boule v podpaždí?

Některým ženám se v těhotenství nebo po porodu objevují v podpaždí takové hrbolky. Jsou bolavé, vypadají jako nateklé uzliny. Jedná se o přídavnou mléčnou žlázu, která nemá propojení s prsem. Ačkoliv

Jak docílit správného přisátí?

Správné přisátí je klíčové pro vás i pro miminko. Díky správnému přisátí se zlepšuje tvorba mléka, miminko vydatně pije a prospívá. Zároveň léčí poraněné bradavky a je prevencí bolavých bradavek. Je n

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page