top of page
Vyhledat

Co dělat, když se miminko nechce kojit?

Taková situace je pro ženy velmi stresující. Tak moc si přejí, aby se miminko přisálo a kojilo, ale ono nechce. Čím to může být?


Těch důvodů může být několik, proto v takové situaci je dobré si co nejdříve zavolat laktační poradkyni, která zhodnotí kojení a vše okolo. Správné přisátí kolikrát vyžaduje pomoc od laktační poradkyně, kolikrát jde opravdu o milimetry, které vedou ke spokojenosti miminka. Co ale mezitím můžete dělat?


Kontakt kůže na kůži. Matka a dítě jsou biologická jednotka a mají být neustále u sebe. Pokud nejsou, miminko je separováno a na to váže mnoho dalších věcí. Kontakt kůže na kůži je doslova léčivý a kolikrát i to nejvíc nepřisávající se miminko se po nějaké době v kontaktu kůže na kůži přisaje.


Změna polohy při kojení. Často pomáhá změnit polohu, vzít si miminko do šátku, nosítka, zkusit kojit na skákacím míči. Postavte se a zkuste miminko nakojit vestoje. Miminko si pak situaci nespojí s kojením a může se přisát.


Kojte v tiché místnosti, kde má miminko klid. Pro miminko další faktory mohou být stresující a ke kojení potřebuje ticho. 


Nepoužívejte dudlíky a lahvičky. Miminko používá úplně jiné svaly a už jen jedno použití dudlíku se může odrazit na kojení. Když třeba miminko pláče a dáte mu dudlík, možná přestane brečet, rodič se mentálně uklidní a myslí si, že je vše v pořádku, přitom ve skutečnosti miminko jen mohlo přestat signalizovat svoji potřebu.


Vysaďte hormonální antikoncepci. Antikoncepce rapidně snižuje tvorbu mateřského mléka a to klidně už od třetího dne, kdy ji nasadíte.


Zkuste kojit při usínání a po probuzení. Miminko je nejochotnější se nakojit v takových chvílích.


Stlačujte prso při kojení. Miminku pak mléko lépe teče a je to jeden z nástrojů, jak navýšit tvorbu mléka. 


Pokud miminko odmítá kojení, často je to reakce na sníženou tvorbu mléka, která se snižuje plíživě. Často ale se to stává i ženám, které mají velmi vysokou tvorbu mléka a dítě krásně přibírá. Miminko si jen mohlo zvyknout na vynikající tok a tvorbu, že i sebemenší změna ho dokáže rozladit. 


Máte zkušenosti s miminkem, které odmítá kojení? Co vám pomohlo? 

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Máte uzliny nebo boule v podpaždí?

Některým ženám se v těhotenství nebo po porodu objevují v podpaždí takové hrbolky. Jsou bolavé, vypadají jako nateklé uzliny. Jedná se o přídavnou mléčnou žlázu, která nemá propojení s prsem. Ačkoliv

Jak docílit správného přisátí?

Správné přisátí je klíčové pro vás i pro miminko. Díky správnému přisátí se zlepšuje tvorba mléka, miminko vydatně pije a prospívá. Zároveň léčí poraněné bradavky a je prevencí bolavých bradavek. Je n

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page