top of page
Vyhledat

Co když separace miminka způsobí toxický stres?

Podle Nilse Bergmana první věc, kterou se novorozenec potřebuje naučit, je vytváření stresové neurobiologie. Pokud nemá dostatek vytvořených receptorů, je velmi zranitelný. Zranitelnost je v tomto období na vrcholu. Pak se potřebuje naučit, jestli je prostředí bezpečné nebo nebezpečné. Potom až může začít chápat emoce druhých. A potom už není zranitelný. To velmi stručně, ale pojďme si to rozebrat.

Co dělá dlouhodobá separace? Dlouhodobě vysoká hladina kortizolu udělá změny v mozku. Miminko si uvědomuje bezpečnost jen z hlediska svého prostředí. Pokud dítě nemá přítomnost ochrany dospělým, vytváří to toxický stres. Toto ovlivňuje mozek rodiče a může vytvořit to, že matka dítě bude zanedbávat.

To, že miminko nebrečí, zdaleka neznamená, že se nic neděje. Pokud se jeho potřeby několikrát nenaplnily, miminko je rezignované. Často si rodiče takové miminko mohou už přinést z porodnice, kdy bylo na sesterně prvních pár dní, aby si matka “odpočinula”.

Toxický stres mění mnoho systému ve vyvíjejícím se mozku. V dospělosti je pak člověk úzkostnější a depresivnější. Dokonce už ve věku 5 let některé děti mají deprese, dle Bergmana. Mají i o 10 % menší hipokampus.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Máte uzliny nebo boule v podpaždí?

Některým ženám se v těhotenství nebo po porodu objevují v podpaždí takové hrbolky. Jsou bolavé, vypadají jako nateklé uzliny. Jedná se o přídavnou mléčnou žlázu, která nemá propojení s prsem. Ačkoliv

Jak docílit správného přisátí?

Správné přisátí je klíčové pro vás i pro miminko. Díky správnému přisátí se zlepšuje tvorba mléka, miminko vydatně pije a prospívá. Zároveň léčí poraněné bradavky a je prevencí bolavých bradavek. Je n

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page