top of page
Vyhledat

Co miminko prožívá při spánku o samotě?

Většina rodičů v těhotenství pořizuje do výbavičky postýlku, dekorační polštářky a mantinely, dudlíky, lahvičky i zavinovačky. To mě navádí na post o výbavičce, ale zůstaneme u spánku.

Miminka jsou přirozeně kontaktní. Miminko v kontaktu kůže na kůži usne mnohem rychleji než miminko v postýlce.

Kolikrát se miminko hned v porodnici dá do zavinovačky a takhle spí i nadále. Když přijde návštěva, miminko je taky v zavinovačce, protože se s ním tak přece lépe manipuluje 🙏🏻

Pro miminko to ale není přirozené prostředí. Pokud chcete, aby miminko bylo v teple, nejlépe se regulace tělesné teploty dosáhne v kontaktu kůže na kůži.

V kontaktu kůže na kůži miminko usne mnohem rychleji než když je separované.

Mnohdy se jako “super” tip uvádí i třeba vysavač. Prý zvuk vysavače připomíná dělohu. Co se ale stane? U většiny miminem se objeví Moro reflex, kdy miminko divoce rozepne ruce kolem sebe. Pak se dívá do dálky, je vystrašené. Pláče, protože je ohrožené. Potom přestane plakat. Není to ale tím, že se uklidní. Dostane se do stavu strachu.

Pokud miminko usíná samo, není to klidné spaní. Je to úzkostné bdění, kdy je ve stavu obavy.

Miminku dá společný spánek neskutečně moc. Studie prokázaly, že přítomnost rodičů při uspávání má hluboký pozitivní dopad na nervovou soustavy a na vývoj mozku. A nepřítomnost rodiče při usínání do věku 5 let způsobuje velmi vysoké hladiny kortizolu, stresového hormonu, které odpovídají nemalé fyzické bolesti.

A co když miminko po čase usíná samo, i když prahlo po přítomnosti rodiče? Dostalo se do stavu, kdy vzdalo, že jeho potřeby jsou důležité a měly by být naplňovány. Mnoho psychologů toto řeší na denní bázi s dospělými lidmi.

Proto uspávání není rozmazlování a to, že něčí miminko usíná sami, není zrovna věc, která by měla nějak shazovat vaše rodičovské kompetence. Naopak. Uspáváním dáváte dítěti neskutečný základ pro celý život.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Máte uzliny nebo boule v podpaždí?

Některým ženám se v těhotenství nebo po porodu objevují v podpaždí takové hrbolky. Jsou bolavé, vypadají jako nateklé uzliny. Jedná se o přídavnou mléčnou žlázu, která nemá propojení s prsem. Ačkoliv

Jak docílit správného přisátí?

Správné přisátí je klíčové pro vás i pro miminko. Díky správnému přisátí se zlepšuje tvorba mléka, miminko vydatně pije a prospívá. Zároveň léčí poraněné bradavky a je prevencí bolavých bradavek. Je n

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page