top of page
Vyhledat

Jaký byl pohled na spánek ve 20.letech a proč je ve společnosti tak zakořeněná postýlka?

Mnoho z nás poslouchá od svých rodičů a prarodičů, jak oni dali miminko do postýlky a miminko usnulo. Ve 20.letech se totiž spustila smršť, kdy se velmi dbalo na to, aby miminka byla nezávislá. Aby spala v postýlce, ideálně ve svém pokojíčku.

Předchozí generace tak vnímá společné spaní a kontaktní výchovu jako selhání.

Tehdejší trendy bohužel šly naproti tomu, aby děti byly samostatné a neplakaly. Stačí otevřít nějakou dětskou knížku s říkankami a je tam miminko s dudlíkem, v košíku nebo v postýlce, mravenečkovi se říká neplakej a tak bych mohla pokračovat.

Sama jsem si vyslechla od rodiny, ať ho v tý postýlce nechám, jinak si zvykne, že přijdu. Že se musí naučit spát sám. Ať ho hned neberu z kočáru, musí se trochu vyřvat. Že tím společným spaní jsem to fakt podělala.

Miminka jsou ale zcela přirozeně závislá. Mají být. Nezávislost se rodí z absolutní závislosti. Miminka se rodí jen s 25 % mozkovou kapacitou.

Jak říká James McKenna, odborník, který se více než 20 let věnuje spánku dětí a rodičů: „Mozek miminka je velmi nevyzrálý, miminko své chování ještě neumí ovládat. Má své potřeby, které se nám snaží komunikovat. Nemanipuluje námi a nepotřebuje spánkový trénink”.

Kojení ani nebylo běžnou součástí mateřství. Postupně se ale vrací a s ním i společné spaní. A na to se podíváme příště.

Reagování na potřeby miminka není nikdy špatně.

0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Máte uzliny nebo boule v podpaždí?

Některým ženám se v těhotenství nebo po porodu objevují v podpaždí takové hrbolky. Jsou bolavé, vypadají jako nateklé uzliny. Jedná se o přídavnou mléčnou žlázu, která nemá propojení s prsem. Ačkoliv

Jak docílit správného přisátí?

Správné přisátí je klíčové pro vás i pro miminko. Díky správnému přisátí se zlepšuje tvorba mléka, miminko vydatně pije a prospívá. Zároveň léčí poraněné bradavky a je prevencí bolavých bradavek. Je n

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page