top of page
Vyhledat

Jak je to s menstruací při kojení?

Velkým tématem je také menstruace po porodu, zejména pak při kojení. Kojící žena může naprosto bez problémů menstruovat a přitom plně kojit miminko, to se nevylučuje.


V průměru dostanou kojící ženy menstruaci 14. - 17. měsíců po porodu. Rozpětí je ale opravdu velmi široké. Stává se, že žena dostane menstruaci v prvním půl roce po porodu, stejně tak se stává, že žena dostane menstruaci po 2 letech po porodu.


Pokud žena plně kojí miminko, tak v prvních 6 měsících po porodu předchází dalšímu těhotenství podobně jako by užívala hormonální antikoncepci. To ovšem neznamená, že kojení = antikoncepce a nelze otěhotnět. Nicméně šance otěhotnět v tomto období je 1 % při splnění těchto věcí:


- miminko je plně kojené a je mu méně než 6 měsíců


- žena ještě nedostala menstruaci


- miminko nemá dudlík, lahev ani kloboučky


- miminko spí společně s matkou v posteli


Pokud se splní všechna tato "kritéria", a miminko začíná jíst, mezi 6-12 měsícem miminka je pak šance k otěhotnění 6-10 %, pokud žena nemenstruuje.


Pokud žena menstruuje, tvorba mléka se nijak nemění a miminko se může i nadále plně kojit.


Kolikrát se mluví o chutí mateřského mléka během menstruace, na to ale nejsou vědecké studie, které by to potvrdily nebo naopak vyvrátily. Chuť mateřského mléka ovlivňuje strava ženy. Většina žen nepociťuje změnu chování miminka během menstruace.


Nějaké ženy mluví o tom, že miminko je při kojení nespokojené, když mají menstruaci. Ovšem většina žen, které popisují tento problém, většinou dostaly menstruaci velmi brzy po porodě a to znamená, že menstruaci dostaly, protože se jim snížila tvorba mléka. Ke snížené tvorbě může dojít, když miminko nespí s matkou, není správně přisáté, nepije dostatečně, má dudlík, lahev, spí dlouho v noci, matka začala užívat antikoncepci.


Závěrem chci podotknout, že menstruace není příčinou snížené tvorby mléka, ale jejím důsledkem. K tomuto tématu chci ještě poznamenat, že při užívání hormonální antikoncepce výrazně klesne tvorba mléka.

0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Máte uzliny nebo boule v podpaždí?

Některým ženám se v těhotenství nebo po porodu objevují v podpaždí takové hrbolky. Jsou bolavé, vypadají jako nateklé uzliny. Jedná se o přídavnou mléčnou žlázu, která nemá propojení s prsem. Ačkoliv

Jak docílit správného přisátí?

Správné přisátí je klíčové pro vás i pro miminko. Díky správnému přisátí se zlepšuje tvorba mléka, miminko vydatně pije a prospívá. Zároveň léčí poraněné bradavky a je prevencí bolavých bradavek. Je n

Σχόλια

Βαθμολογήθηκε με 0 από 5 αστέρια.
Δεν υπάρχουν ακόμη βαθμολογίες

Προσθέστε μια βαθμολογία
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page