top of page
Vyhledat

Jak se vypořádat s nepříjemnými pocity u tandemového kojení?

Sama jsem si to představovala trochu jako hurvínek válku, když jsem si říkala, že budu kojit tandem. Jen místo jednoho dítěte budu kojit dvě děti, co na tom. O to větší šok to pro mě byl a zpětně musím říct, že jsem do toho skočila opravdu nepřipravená a mnoho věcí mě zarazilo.


🤍 Hormony. Ano, hormony dělají svoje při těhotenství. Ty samé hormony mají na svědomí i to, že kojení staršího dítěte může být nepříjemné. K tomu všemu ženu vše bolí, je jí špatně, věčně unavená, do toho se musí starat o dítě, domácnost, a je zkrátka těžké být zazdrojovaná. Někdy to končí i naprostou averzí ke kojení staršího dítěte. I třeba v těchto chvílích je důležité se obrátit na laktační poradkyni, která může pomoci a poskytne potřebnou podporu. 


🤍 Vaše dítě vás zná hodně dobře a pozná, když vám kojení není příjemné. Svaly se napnou, jste v křeči, vrtíte se u toho. A kojení je vztah jako každý jiný. Dítě vše pozoruje, jak se chováte, když vám něco není příjemné. A utváří se mu tím vzorce do budoucna. Proto je právě ta komunikace hodně důležitá. Když vám kojení není příjemné, komunikujte to dítěti. Mimo jiné uvidí, že kdy mu v životě něco není příjemné, může to říct. Ano, kolikrát jsou situace, kdy to nepůjde a dítě bude chtít prso stůj co stůj. Záleží, jakou teď oba máte kapacitu, zazdrojovanost, energii. Jsou chvíle, kdy dítě akceptuje, že teď už mléko nebude a chvíle, kdy prso hodně potřebuje. Je ale lepší se snažit situacím předcházet než čekat a pak přijde exploze. 


Tandem rozhodně není téma na 3 posty. Do budoucna se budu k tandemu vracet, sdílet svoje zkušenosti a do budoucna bych ráda třeba online skupinku pro ženy, které kojí 2 a více dětí. Podpora je zásadní a kdo si to nezažil, těžko si to představuje a chápe. Co vás zarazilo při tandemu? 

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Máte uzliny nebo boule v podpaždí?

Některým ženám se v těhotenství nebo po porodu objevují v podpaždí takové hrbolky. Jsou bolavé, vypadají jako nateklé uzliny. Jedná se o přídavnou mléčnou žlázu, která nemá propojení s prsem. Ačkoliv

Jak docílit správného přisátí?

Správné přisátí je klíčové pro vás i pro miminko. Díky správnému přisátí se zlepšuje tvorba mléka, miminko vydatně pije a prospívá. Zároveň léčí poraněné bradavky a je prevencí bolavých bradavek. Je n

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page