top of page
Vyhledat

O separaci

Miminko se nosilo 9 měsíců v břiše matky. Jsou biologická jednotka. Bohužel vlivem systému a společnosti je mnoho miminek separovaných už v první dny života. Co je separace? A jaké má následky?

Separace vytváří kortizol. A kortizol je stresový hormon, který máme, abychom v krizových situacích přežili. Chyba nastává tehdy, pokud je hladina kortizolu dlouhodobě zvýšená. A to právě díky separaci je. Kortizol zastavuje růst, což je v pořádku krátkodobě, dlouhodobě to je ale problém. Separace dokáže narušit i spánkové cykly. Kortizol se zvyšuje třeba, když je miminko po narození pryč od matky u sester.

Vědec Nils Bergman, který se specializuje na neurovědu, uvádí, že pokud je to permanentní situace, změní se receptory v hipokampě. Hipokampus je “malá oblast v mozku, která je zodpovědná za vytváření dlouhodobých vzpomínek a orientaci v prostoru”. (1) Škodlivost nastupuje, když je dítě při pláči ignorované. Naučí se, že nikomu nemůže důvěřovat. Změní se hypokampus na to, aby byl seberegulující. Bergman uvádí, pokud miminko během prvních 24 hodin nedostane kontakt s matkou a neucítí její vůni, bude si myslet, že matka zemřela.

Miminko se nemá regulovat samo, od toho je tady matka. Matka způsobuje regulaci, která má za výsledek odolnost.

0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Máte uzliny nebo boule v podpaždí?

Některým ženám se v těhotenství nebo po porodu objevují v podpaždí takové hrbolky. Jsou bolavé, vypadají jako nateklé uzliny. Jedná se o přídavnou mléčnou žlázu, která nemá propojení s prsem. Ačkoliv

Jak docílit správného přisátí?

Správné přisátí je klíčové pro vás i pro miminko. Díky správnému přisátí se zlepšuje tvorba mléka, miminko vydatně pije a prospívá. Zároveň léčí poraněné bradavky a je prevencí bolavých bradavek. Je n

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page