top of page
Vyhledat

O zavinovačkách

Společně s kočárkem je společnost vnímá jako takovou základní výbavu pro miminka. Výrobci toho využívají, chce se mi až napsat zneužívají, přicházejí s novými a novými “vychytávkami” a všeobecně to je téma na více než jeden post. O zavinovačkách budu psát z pohledu bezpečnosti spánku také, teď se ale podíváme, jak mohou ovlivnit kojení a vztahovou vazbu.


Pro miminka je velmi přirozený kontakt kůže na kůži. Však neznají nic jiného, matku cítily celých 9 měsíců a o prvních 3 měsících po porodu se mluví jako o čtvrtém trimestru.


Zavinovačky jsou lákavé, miminko se zdá být v teple, pohodě a co víc, spí v ní déle. Výzkumy ovšem ukázaly, že děti se v zavinovačce kojily méně často, jsou častěji dokrmované a měly nižší tělesnou teplotu. Ano, miminko spí déle, ale nekojí se, jak má a hlavně v zavinovačce není možné dosáhnout správného přisátí, na které se pak váže xy dalších problémů (bolest bradavek, nedostatečné přibírání, tvorba mléka atd).


Ten delší a hlubší spánek není výhoda. Miminka mají spát v lehkém spánku, protože hluboký spánek je rizikem pro SIDS (syndrom náhlého úmrtí). Miminka nemají spát dlouho a hluboce.


Miminko potřebuje cítit matku, matka a dítě jsou biologická jednotka. Často se stává, že po probuzení a spánku v zavinovačce se miminko nechce kojit, je spavé a neumí pít. Tělo matky je regulované a pro miminko je to to jediné správné místo.


Poslední bod bude o Moro reflexu v souvislosti se zavinovačkami. Moro reflex je takový ten trhavý pohyb rukami. Miminko spí, najednou se mu rozlítnou ruce do stran a probudí se. Výrobci už vymysleli zavinovačky, kde se ručičky pevně zapnou a dítě nemá šanci se hýbat. Nebo učí u nás v porodnicích často, jak miminko úplně svázat. Pamatuji si to, byla jsem ve stresu z toho, že nikdy to neutáhnu a pak se mi to celé rozváže. Moro reflex znamená, že miminko se snaží zachytit mámy. Třeba v šátku nebo nosítku Moro reflex není, protože miminko už je u mámy.


Zavinovačka patří mezi separační pomůcky, stejně jako třeba dudlík. A miminko se cítí nejlépe u mámy, kde mu je prostě nejlíp.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Máte uzliny nebo boule v podpaždí?

Některým ženám se v těhotenství nebo po porodu objevují v podpaždí takové hrbolky. Jsou bolavé, vypadají jako nateklé uzliny. Jedná se o přídavnou mléčnou žlázu, která nemá propojení s prsem. Ačkoliv

Jak docílit správného přisátí?

Správné přisátí je klíčové pro vás i pro miminko. Díky správnému přisátí se zlepšuje tvorba mléka, miminko vydatně pije a prospívá. Zároveň léčí poraněné bradavky a je prevencí bolavých bradavek. Je n

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page